SH Pelhřimov
A tým
Rozhodčí: Novák, Koc

Výhru Spartaku na Vysočině pečetil veterán Blažek

Po měsíční pauze se o víkendu naplno rozběhl kolotoč zápasů Oblastního přeboru basketbalistů. Okresní reprezentanti z Kaplice tentokrát zamířili na horkou půdu do Pelhřimova a po ne příliš přesvědčivém výkonu vybojovali důležitou výhru. Do střelecké listiny se zapsal i veterán Václav Blažek, jenž dal výsledku konečnou podobu.

BK Pelhřimov – Spartak Kaplice 60:71 (31:31)

Domácímu celku chyběli tři klíčoví hráči, přesto to na jeho hře nebylo znát. Spartakovci se od první vteřiny přizpůsobili pomalému stylu pelhřimovské hry a dlouho se nemohli dostat do svého obvyklého tempa. Skóre sice otevřel kaplický kapitán Hejný, ovšem další čtyři minuty patřili domácím a v polovině první periody byl stav 8:2 (5.). Pak hosté získali několik míčů v obraně, čehož využili k rychlým brejkům a otočení skóre na 10:13 (9.). Jenže v závěru první desetiminutovky dvakrát inkasovali a po první čtvrtině vedli hráči z Vysočiny 15:13. Druhé dějství opět přineslo vyrovnanou hru, ve které se hrálo podle pelhřimovského pomalého tempa. Oba celky se několikrát vystřídaly ve vedení a ani jeden si nedokázal vybudovat větší náskok. Hned v úvodu druhé čtvrtiny otočili hosté na 15:18 (12.), aby za další dvě minuty ukazovala tabule stav 21:20 (14.). Po dalším čtyřminutovém úseku odskočili pelhřimovští na 28:24 (18.), avšak svěřenci trenéra Milsimera dokázali do poločasové přestávky skóre vyrovnat – 31:31.

Po změně stran přišel klíčový okamžik celého duelu. Jednak tuto dílčí část hry (3. periodu) domácí ztratili poměrem 11:24, ale ve 28. minutě se jim nejprve vyfauloval hromotluk Kubíska a následně byl po dvou technických chybách vyloučen Novotný. Tím došlo k výraznému oslabení sestavy pelhřimovského celku (pro zbytek utkání již neměli možnost střídat a dohrávali v pěti hráčích). Od začátku třetího hracího období narůstalo skóre jen pozvolna. V polovině této části ukazovala tabule stav 36:39 (25.) a stále se hrál ze strany hostujícího celku upracovaný basket. Ve dvacáté sedmé minutě snížili domácí na 40:44, poté však přišel již zmiňovaný okamžik – domácí oslabení a rozklad pelhřimovské hry. Kapličtí toho využili a do konce třetí čtvrtiny odskočili do třináctibodového trháku – 42:55. Přestávka mezi čtvrtinami hráčům z Vysočiny prospěla a ti v závěrečné části sehráli vyrovnanou partii (dílčí výhra 18:16). Ve třiatřicáté minutě ukazovala tabule stav 48:60, přesto neměli hosté nic jisté. Definitivní zlom nastal během časového úseku mezi 36. -37. minutou, kdy spartakovci odskočili z 53:62 na 53:66. Tím definitivně zlomili pelhřimovské hráče a směřovali za důležitou výhrou.  V poslední minutě utkání se na palubovce v kaplickém dresu objevila i dvojice veteránů Václav Blažek a Jan Beň a po jejich akci padl i závěrečný koš zápasu, když Blažek po asistenci druhého jmenovaného skóroval současně s klaksonem – 60:71.

Fakta: základní pětka a body: Hejný L. 22, Adámek 11, Míšek 11, Ševčík, Šulek; střídali: Čegan 17, Novotný 6, Blažek 2, Vaniš, Beň; trojky: 1 (Čegan); trestné hody: 31/18 (58,1%); čtvrtiny: I. 15:13, II. 16:18, III. 11:24, IV. 18:16.

Hodnocení trenéra Pavla Milsimera: „Přestože domácí nenastoupili v nejsilnější sestavě, čekali jsme vyrovnaný duel. Bohužel jsme se přizpůsobili pomalé pelhřimovské hře a nedostali se do obvyklého tempa. Domácí si svou nedisciplinovaností uškodili sami a nám ulehčili cestu k vítězství. Tentokrát jsme se trápili při střelbě za tři body – pouze jediná trojka je hodně málo.“

Další výsledky: Písek – Legends ČB 78:79, Tábor – Tigers ČB 62:48

Konečně v Kaplici – v sobotu 27. ledna se Spartak po dlouhé době (dva měsíce) představí domácímu publiku, když v osmém kole přivítá celek z Tábora.

Spartak Kaplice – BK Tábor, sobota 27.1.2018 v 17:00, ZŠ Školní.

FOTO: Utkání v Pelhřimově sledovali i legendy kaplického basketbalu. Zleva Karel Bedlivý, Jiří Hejný a Václav Blažek. Poslední jmenovaný v duelu nastoupil a zaznamenal poslední koš Spartaku.